Absolwenci szkół średnich o profilach ekonomicznych rozpoczynają karierę w zawodzie znacznie szybciej niż ich rówieśnicy z innych szkół, a odbierając dyplom magisterski mogą chwalić się już pięcioletnim doświadczeniem. Warto wiedzieć, że staż, jaki odbędziemy na początku swojej drogi zawodowej może zapoczątkować obiecującą drogę od awansu do awansu i być swoistą „trampoliną kariery”.

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Wielkopolski w Poznaniu już od lat współorganizuje rozpoznawalny w skali ponadregionalnej konkurs, którego pełna nazwa brzmi „Turniej Talentów – Akademia Księgowego”. Jego laureaci mają otwarte drzwi do kariery – jak pokazują historie dotychczasowych zwycięzców oraz tych, którzy zajęli czołowe miejsca tuż za nimi.

Nagrodą główną jest dla nich pełnopłatny staż w centrum usług księgowych znanej międzynarodowej firmy. Staże jako nagrody pojawiły się po raz pierwszy w piątej edycji konkursu, czyli siedem lat temu. Ich sponsorem zostało wówczas centrum usług biznesowych IKEA Business Service Center, które od tamtej pory jest partnerem konkursu. W edycjach jako partnerzy inicjatywy dołączyły również: centrum księgowe Lorenz Bahlsen Snack World, INGKA Business Service Center oraz Bridgestone Europa NV/SA.

Zwycięzca piątej edycji (2012/2013), Dominik Szymkowiak po zakończeniu stażu w IKEA BSC pozostał w firmie i pracuje tam do dziś. Awansował od Asystenta Księgowości, przez Młodszego Specjalistę ds. Zobowiązań, Specjalistę ds. Zobowiązań, do obecnie zajmowanego stanowiska Starszego Specjalisty ds. Zobowiązań, na którym rozpoczął pracę we wrześniu 2018. Dziś ma zaledwie 25 lat. Większość jego rówieśników ledwie skończyła studia i stawia dopiero pierwsze kroki w świecie zawodowym.

– Wygrana w Akademii pozwoliła mi w młodym wieku pokazać swoje umiejętności i rozwijać się w pracy, do której nie dostałbym się przy normalnej rekrutacji bez ukończenia wcześniej studiów – mówi Dominik Szymkowiak z IKEA BSC, absolwent poznańskiego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica (ZSE).

Podobnie, jak Dominik Szymkowiak, pracę po stażu kontynuuje jedna z laureatek edycji VI konkursu – Justyna Smolarek.

– Staż w IKEA dał mi możliwość rozpoczęcia pracy w wymarzonym zawodzie, jeszcze zanim zaczęłam studiować. Mogłam sprawdzić, czy ten zawód jest rzeczywiście dla mnie i okazało się, że tak – wspomina Justyna Smolarek.

Nieco inaczej potoczyły się losy innego z wcześniejszych laureatów, Adama Miśko. Mimo, że zmieniał już pracę kilka razy, za każdym razem podczas spotkań rekrutacyjnych był zapytany o staż, który wygrał w konkursie i – jak przyznaje – z pewnością mając na koncie takie doświadczenie jest łatwiej w kontaktach z pracodawcami.

Wspólne przedsięwzięcie ZSE i mającego siedzibę w Poznaniu Oddziału Wielkopolskiego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce (SKwP) to jeden z nielicznych konkursów adresowanych do uczniów szkół o profilu ekonomicznym, nastawiony na sprawdzenie umiejętności praktycznych. Na teorii opiera się tylko pierwszy z trzech etapów konkursu, a dwa kolejne to już praktyka zawodowa. Ostatni z etapów polega na wykonaniu konkretnych zadań z zastosowaniem oprogramowania księgowego, faktycznie stosowanego w przedsiębiorstwach.

Jak zauważa Emilia Mendak, wicedyrektor ZSE, będąca jednym ze współtwórców konkursu, wysokie miejsce w Akademii Księgowego jest swoistym certyfikatem umiejętności praktycznych młodego kandydata do pracy w rachunkowości.

– Ciekawostką jest fakt, że nie zawsze uczniowie z najlepszymi ocenami zdobywają laury w Akademii Księgowego. Konkurs potwierdza że, praktyczne podejście do autentycznych problemów jest tu dużo ważniejsze niż sama wiedza teoretyczna. Największe sukcesy w konkursie i w późniejszej pracy odnoszą uczniowie, którzy potrafią zastosować posiadaną wiedzę i prezentują twórcze podejście do nauki i rozwiązywania problemów księgowych. To później procentuje – komentuje Emilia Mendak.

Księgowi należą do grona najbardziej poszukiwanych pracowników. Co siódmy pracodawca w Polsce poszukuje kompetentnych księgowych, a dla co dziesiątego kompetencje księgowe i finansowe są najtrudniejszymi do pozyskania na rynku pracy. Tak wynika z „Raportu płacowego 2018: Trendy na rynku pracy” wydanego przez HAYS Poland. Z kolei opracowanie „Barometr Zawodów 2019” tworzone cyklicznie przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie na podstawie ogólnopolskich badań, jasno wskazuje samodzielnych księgowych jako profesję należącą do grona dziesięciu najbardziej poszukiwanych przez pracodawców w Polsce.

To z kolei przekłada się na łatwość w znalezieniu pracy przez księgowych. Według raportu „Portret Księgowych. Zapracowani, ale usatysfakcjonowani.” blisko 2/3 księgowych ankietowanych przez Oddział Wielkopolski SKwP swoją ostatnią pracę znalazło szybciej niż w 3 miesiące, a większość spośród nich nie potrzebowała na to nawet miesiąca.

– Przed księgowymi przyszłość stawia wyzwania i jednocześnie rysuje ciekawe perspektywy rozwoju. Rola księgowych zmienia się błyskawicznie. W dobie informatyzacji i automatyzacji coraz bardziej odchodzą oni od roli wyłącznie sprawozdawców działalności, a stają się coraz bardziej kreatorami strategii i doradcami w bieżącej działalności przedsiębiorstw i jednostek, na rzecz których świadczą swoją pracę – zauważa Mariusz Noworyta, Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego SKwP. – Młodzi ludzie u progu kariery powinni mieć to na uwadze i porzucić stereotypowy obraz księgowego jako starszego pana, za biurkiem, przy liczydle, odzianego w zarękawki. Obecne przepisy wymuszają digitalizację rachunkowości, więc to powszechne wyobrażenie należy bezpowrotnie pożegnać. Obecnie księgowy to najczęściej wszechstronny, obeznany w dziedzinie finansów specjalistka, a w zasadzie specjalistka, bowiem ponad ¾ księgowych to kobiety – zwraca uwagę.

O nowoczesnym podejściu do współczesnej rachunkowości wiedzą uczniowie techników ekonomicznych i dlatego coraz więcej z nich postrzega Akademię Księgowego jako drogę na skróty do kariery. W ciągu dziesięciu lat konkurs poszerzył zasięg o kolejne województwa. Do wielkopolskiego dołączały odpowiednio lubuskie, zachodniopomorskie i dolnośląskie. Łączna liczba uczestników przekroczyła 5 tys. osób. Konkurs był nagrodzony przez Ministerstwo Edukacji i zyskał również aprobatę wojewódzkich kuratoriów oświaty, które obecnie obejmują nad nim patronat. W gronie patronów znajdujemy również Prezydenta Miasta Poznania.